Haber

Aliyev ve Reisi, Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği’ne yönelik saldırıyı görüştü

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği’ne düzenlenen saldırıyla ilgili telefonda görüştü.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Aliyev’i arayan Başkomutan, saldırıda hayatını kaybeden güvenlik amirine taziyelerini iletti, yaralı güvenlik görevlilerine şifa diledi.

Tahran Büyükelçiliği’ne yönelik terör eylemini şiddetle kınadığını ifade eden Aliyev, bu kanlı eylemin etraflıca soruşturulmasını ve faillerin cezalandırılmasını umduğunu ifade etti.

Soruşturmanın şeffaf bir şekilde yürütülmesinin değerine vurgu yapan Aliyev, Büyükelçilik güvenlik görevlilerinden birinin korkusuz ve çevik hareketleriyle üzerine atladığı teröristi etkisiz hale getirdiğini söyledi.

Diplomatik misyonların güvenliğinin sağlanmasının önemine vurgu yapan Aliyev, teröristin silahsızlandırılması halinde Büyükelçiliğin diğer çalışanları ve Büyükelçilik binası dairesinde yaşayan aile bireylerinin hedef alınacağını belirtti.

İran Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Reisi, mevkidaşına saldırının boyutlarının ilgili kurumlarca araştırıldığını aktararak, “İran ile Azerbaycan arasındaki dostane ve kardeşçe ilişkilerin kopmaz kültürel ve tarihi bağlara dayandığını” söyledi. .”

Reisi, İran ve Azerbaycan hükümetlerinin “iki ülke arasındaki ilişkilerin düşmanlardan etkilenmesine izin vermeyeceğini” kaydetti.

Etkinlik

Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği’ne dün sabah saatlerinde düzenlenen silahlı saldırıda Büyükelçilik güvenlik şefinin şehit olduğu, iki güvenlik görevlisinin de yaralandığı bildirildi.

İranlı yetkililer olayın ardından saldırganın yakalandığını duyurdu. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı da saldırıyı kınadı ve Tahran Büyükelçiliği’nin boşaltılacağını duyurdu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev de Twitter üzerinden yaptığı açıklamada saldırıyı terör eylemi olarak nitelendirdi.

tefennihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu