Haber

Almanya’da aşırı sağcı AfD’nin oy oranı artıyor

Aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif Parti’nin (AfD) anketlerde yükselişini sürdürdüğü bildirildi.

Bild gazetesinin kamuoyu araştırma şirketi Insa tarafından yaptırılan anket sonuçlarına göre AfD Almanya’da oyların yüzde 22’sine ulaştı.

Koalisyonu oluşturan Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) oy oranı yüzde 18, Yeşiller’in yüzde 14 ve Hür Demokrat Parti’nin (FDP) yüzde 7 oy oranı olarak belirlendi. Muhalefetteki Sol Parti’nin oy oranı ise yüzde 5 olarak belirlendi.

Insa Direktörü Hermann Binkert gazeteye verdiği demeçte, “Bu, bu parti için şimdiye kadar ölçtüğümüz en yüksek değer, Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) açık ara en güçlü güç olmaya devam ediyor, ancak şu anda AfD’nin sadece 4 puan önünde. Boşluk hiç bu kadar küçülmemişti.” terimini kullandı.

İsrail’in eski Berlin Büyükelçisi Shimon Stein, RND haber portalına yaptığı açıklamada, AfD’nin sandıklardaki yüksek oy oranı nedeniyle Alman sivil toplumuna duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi.

“Almanya’da sivil toplumun konfor alanından pek çıkmadığını görüyorum.” İsrailli diplomat, demokratik sivil toplumun “daha uyanık” olmasını beklediğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu