Haber

Antandros’ta toprak altından çıkarılan 1700 yıllık villa kazıları devam ediyor

Yerin altında 1700 yıllık villa bulundu

Antandros kazıları devam ediyor

BALIKESİR – Balıkesir’in Edremit ilçesinde 22 yılından beri kazıların sürdürüldüğü Antandros antik kentinde, M.Ö. 300 yıllarında yapıldığı iddia edilen bin yıllık ikinci bir Roma Köşkü’nün kalıntılarına rastlandı.

Ege Üniversitesi Klasik Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.

Yeni bulgular doğrultusunda çalışmaların devam ettiğini belirten Prof. Önce ayıklama ile başladık ardından hafriyat çalışmaları devam etti.Bu sene iki farklı alanda çalışıyoruz.Bunlardan biri şu anda bulunduğumuz yer. Roma villası olarak nitelendirdiğimiz yamaç ev sektörü” dedi.

Bu yıl kazı yapılan bölgenin seçkin bir yerleşim merkezi olduğunu düşündüklerini belirten Kazı Başkanı Prof. 2001 yılından beri kazı yapıyoruz. Bu yıl yeni bir heyecan, yeni bir alana başladık. En kısa zamanda bu Roman Villa’nın doğusunda Roma villasına benzer yeni bir yapıyla karşılaşmayı umuyoruz. hızla bu yamaçta yer alan yerleşimin teras duvarını ortaya çıkarmaya başladık. Şimdi o teras duvarından yukarı çıkan merdivenin izini sürüyoruz. Umarız benzer görselliğe sahip bir Roma villası ile karşılaşırız. Çünkü Roma villasının bulunduğu bu yamaç tamamen “Daha önceki çalışmalarımızda ortaya çıkardığımız kanalizasyon hatları ile kanıtladığımız Roma döneminde üst sınıf elit kesimin yaşadığı bir mahalle konumundaydı. .Çünkü Roma villasının kanalizasyon sisteminin üstte devam ettiğini gördük.Bu da bu konutun burada yalnız olmadığı sonucuna götürdü.” söz konusu.

Edremit Kaymakamı Ahmet Odabaş ve Balıkesir Valisi Hasan Şıldak’ın yakın ilgisi ile bölgedeki kamulaştırma sorununun çözüldüğünü belirten Prof. Dr. Polat, takviyeleri için Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na da teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu