Ekonomi

Araç satışlarında bu oyuna dikkat! Bunu yazmayı unutma

  •     HABER7

Yazın gelmesiyle birlikte otomobil fiyatlarının tavan yaptığı araç satışlarında her geçen gün yeni bir dolandırıcılık ortaya çıkıyor. Dolandırıcıların bulduğu formüllere her gün bir yenisi ekleniyor. Bu tuzaklara düşmemek için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

ARACIN PAZAR FİYATI DEĞERLİ KİSTAŞLAR

Oto dolandırıcıları genellikle bir amaç belirlemek için aracın maddi değerinden yola çıkarlar. Arabanın üzerine piyasa fiyatının altına bir rakam yazarak dikkat çeken kişiler, bu yöntemle amaçlarını belirledikten sonra harekete geçiyor. Bu nedenle aracın piyasa fiyatı sağlam satışlar için en değerli göstergelerden biri olarak gösteriliyor.

LİSANS SAHİBİ VE GÖNDERİLECEK KİŞİ BİR ARADA OLMALIDIR

Araç alacak olan kişiler öncelikle ödeme yapacakları kişinin ruhsat sahibi ile aynı isme sahip olduğuna dikkat etmelidir. İkinci el satışlarda, vekaleten satış Ödeme kişinin hesabına değil aracın ruhsat sahibinin hesabına havale edilmelidir. . Bu sistem dolandırılmamaya yönelik aktif bir adım olarak öne çıkıyor.

KAYNAKÇA AÇIKLAMA BÖLÜMÜNE DİKKAT

Araç satışlarında en önemli sorunlardan biri banka havalelerinin nasıl yapılması gerektiğidir. Satın alınan bir arabanın ödemesi banka havalesi ile yapılıyorsa, havalelerin açıklama kısmına özellikle dikkat edilmelidir. Aktarımlarda açıklama kısmı boş bırakılmamalıdır. aracın plakası ile “Araç ücreti ödeme”not edilmelidir.

EN UYGUN SİSTEM “NOTERDE GÜVENLİ SATIŞ”

Tüm bu riskleri ortadan kaldırmak isteyen kişiler, noterlerde uygulanan güvenilir satış sistemi üzerinden hareket etmektedir. Sadık satış sisteminde Aracı satmak isteyen ve aracı satın almak isteyen kişi bir aracı kuruma başvurarak satılacak aracın plakası ve bilgileri ile güvenilir satış sistemine kaydını yaptırır. Tescil işleminin ardından aracın parası aracı kurum tarafından belirlenen bir hesaba yatırılır. noterSatış gerçekleştikten sonra aracı kurumdaki para satıcının hesabına geçer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu