Haber

BAKAN MUŞ 2023, 2022’DEN DAHA ZOR OLACAK AMA BİZ HEDEFİMİZİ YAKALAYACAĞIZ

TİCARET Bakanı Mehmet Muş Hizmet İhracatı Zirvesi’ndeki konuşmasında 2023, 2022’den daha sıkıntı olacak lakin biz 2022 gayemizi yakalayacağız. Burada bir sapma kelam konusu değil. Hasebiyle 2023’le alakalı da hep üzerine koyarak gitmek istiyoruz. dedi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Hizmet İhracatı Zirvesi’ne katıldı. Bakan Mehmet Muş, katıldığı dorukta soruları yanıtladı. 2022 yılının genel değerlendirmesiyle birlikte uzak ülkeler stratejisi ve gelecek gayeler hakkında konuşan Muş, Geçen sene Türkiye 225 milyar dolarlık bir ihracat maksadıyla, ihracat sayısıyla seneyi tamamladı. Bu yıl gayemiz 250 milyar dolar, aslında daha düşüktü bu amaç. Lakin Cumhurbaşkanımız gayesi revize etti ve 250 milyar dolar olarak, geçen yılın yıl sonu ihracat değerlendirmesinde bu sayısı açıkladı. Şu an itibariyle biz bu gayesi yakalayacağımızı düşünüyoruz. Yani bu amaçtan rastgele bir sapmamız kelam konusu değil. İhracatın artış trendinde bir yavaşlama kelam konusu. Bilhassa ihracatın yüzde 55’i Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne ve Avrupa Birliği’nde olmayan AB ülkelerine. Hasebiyle oradaki bir yavaşlama, ister istemez, bizim buradaki ihracatımızı etkiliyor. Biz uzak ülkeler stratejisini açıklamıştık. Bizim dünya ihracatından aldığımız hisse yüzde 1. Ancak bu uzak ülkeler olarak belirlediğimiz ülkelerden aldığımız hisse yüzde 0,25. Olağanın dörtte biri. Hasebiyle onu birebir düzeye çıkartmak üzere bir gayemiz var. Alışılmış bu iş temaslarını çabucak kurmak, birden kurmak mümkün olmuyor, lakin şu an bütün iş planlarımız, ihracatçı birliklerinin bütün seyahatleri, fuarlar, tertipler daima bu pazarlara yönelik yapılıyor. Hasebiyle biz buradaki ortalama yüzde bir olan hissemizi da dünyadan aldığımız hisseyle tıpkı düzeye çıkartmak istiyoruz. Bu bize ek 80 milyar dolarlık bugünkü sayılarla, bir ek ihracat artışı sağlayacak. 2023, 2022’den daha zor olacak ama biz 2022 hedefimizi yakalayacağız. Burada bir sapma söz konusu değil. Dolayısıyla 2023’le alakalı da daima üzerine koyarak gitmek istiyoruz. Aşağı düşmek istemiyoruz. Bu geldiğimiz noktanın üzerine çıkmak için bütün gücümüzü alana yansıtacağız. Bu ülkelerde, Türkiye’nin imajı, Türk eserlerine yaklaşım da çok olumlu. Önümüzdeki periyot çok ağır halde oralara odaklanacağız ve tahminen üç dört yıl sonra, tabi bu biraz vakit alacak, Avrupa Birliği en kıymetli pazarımız yeniden olacaktır ancak onun yanında kıymetli bir pazar daha tahminen ortaya çıkacaktır. Buna uğraşıyoruz. dedi.

BİZ TL OLARAK TAKVİYE VERİYORUZ, ONLAR KOD YAZIP ÜLKEYE DÖVİZ KAZANDIRIYORLAR

Bakan Muş, Üniversitelerimizde çok farklı ülkelerden öğrenciler okumaya geliyor. Bunlar kendi ülkelerinin âlâ öğrencileri. Bunlar buraya geliyor, buradaki şirketlerle tanışıyor. Üniversitelerin içerisinde AR-GE merkezleri var, teknoloji geliştirme merkezleri var. Çocuklar oralarda birbirleriyle tanışıyorlar. Burada yenilikçi bir ortam oluşuyor. Biz de bunların tasarladığı, ürettiği eserlerin satışıyla alakalı olanları finanse ediyoruz, takviye veriyoruz. Biz TL olarak dayanak veriyoruz, onlar kod yazıp ülkeye döviz kazandırıyorlar. Hasebiyle bir logo üzere birbiriyle iç içe giriyor. Artık üniversiteler o öğrencileri motive edip oraya yönlendirmezse bu ihracat olmuyor. Biz teşviklerle birlikte eserlerini daha fazla sattırmazsak onların nakit akışında, geri dönüşlerinde daha büyük sayılara ulaşamamış olacaklar, hepsini birlikte düşündüğünüz vakit. Mesela, yurt dışından öğrenci getirmeyle alakalı da vakıf üniversitelerinin fuarlarına, üniversitelerin tamamına takviye veriyoruz. Vakıf üniversiteleri bu işin üzerine çok eğiliyorlar. Tamamını takviye kapsamına aldık. Özel bir daire başkanlığı kurduk. Muhtemelen bir program da onunla ilgili yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Yani bunun anlatılması, tanıtılması gerekiyor topluma. Orada da önemli bir ilerleme kat edeceğiz. Türkiye nasıl müteahhitlikle çok nam salmış bir ülkeyse, dünyada en güzel sıralamalarda 1. olamasa da 2. sırada kesinlikle yerini koruyor. Dünyanın en âlâ müteahhitleri Türkiye’den. Kâfi ki finansını ayarlayın. İstediğiniz şeyi çok kısa vakitte hangi kaideler, altında olursa olsun yapma kabiliyetiniz var. Artık burada ilerleyen bir Türkiye, işte bu az evvel bahsettiğimiz alanlarda da ilerlemeye başlıyor. Muhtemelen bizim gördüğümüz, önümüzdeki devirlerle alakalı yaptığımız projeksiyonlarda hem bilişimle alakalı, hem onu destekleyen üniversitelerin de çok daha farklı bir noktaya gideceği aşikar. Türkiye düzgün öğrencileri buraya çekecek bir imkanı, bu vakıf üniversitelerine aktarmış olacak. sözlerini kullandı.

Program sonunda Bakan Mehmet Muş’a ikram takdimi yapıldı. Toplu fotoğraf çekimi sonrasında Bakan Muş alandan ayrıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu