Ekonomi

Boeing, 737 MAX anlaşmasının ihlali nedeniyle potansiyel kovuşturmayla karşı karşıya

ABD Adalet Bakanlığı, Boeing Co’yu 2018 ve 2019 yıllarında meydana gelen ve 346 kişinin hayatını kaybettiği ölümcül 737 MAX kazalarıyla ilgili 2021 tarihli ertelenmiş kovuşturma anlaşması kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmemekle suçladı. Teksas’ta yakın zamanda yapılan bir mahkeme başvurusuna göre Boeing, ABD dolandırıcılık yasalarının ihlallerini önlemek ve tespit etmek için bir uyum ve etik programı oluşturmadı ve sürdürmedi.

Boeing’i cezai kovuşturmadan kurtaran 2021 anlaşması, havacılık devinin uyum operasyonlarını yenilemesini gerektiriyordu. Ancak, anlaşmanın sona ermesinden sadece iki gün önce, 5 Ocak Perşembe günü Alaska Havayolları’nın bir uçuşu sırasında yeni bir Boeing 737 MAX 9 jetinden bir panel koptu. Bu olay, Boeing’in anlaşma şartlarını ihlal edip etmediğini belirlemek üzere devam eden bir soruşturmanın parçası haline geldi.

Ocak 2021 anlaşmasının şartları uyarınca Boeing, kazaların ardından yürüttüğü cezai soruşturmayı çözmek için 2,5 milyar dolar ödemeyi kabul etti. Bu meblağ, kurbanların aileleri için tazminat ve uyum uygulamalarını elden geçirme sözünü de içeriyordu.

Adalet Bakanlığı Boeing’e ihlalin niteliğini ve sorunu çözmek için attığı adımları açıklaması için 13 Haziran’a kadar süre verdi. Bakanlık daha sonra 7 Temmuz’a kadar nasıl bir yol izleyeceğine karar verecek ve bu karar Boeing’in Federal Havacılık İdaresi’ni dolandırmak için komplo kurmak suçlamasıyla yargılanmasını da içerebilecek.

Kaza kurbanlarının ailelerini temsil eden Paul G. Cassell, Adalet Bakanlığı’nın tutumunu “olumlu bir ilk adım” olarak memnuniyetle karşıladı. Boeing’i sorumlu tutmak için daha ileri adımlar atılmasını bekleyen Cassell, 31 Mayıs’ta Adalet Bakanlığı ile yapılacak bir toplantıda Boeing’in devam eden suç teşkil eden davranışlarına karşı uygun bir çözüm için ayrıntılı beklentilerini sunmayı planlıyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu