Ekonomi

Brent petrolün varil fiyatı yüzde 0,51 düştü

Brent petrolünün varili, Rusya-Ukrayna savaşının başladığı geçen yıl şubat ayında çıktığı tepeden düşmesine rağmen dalgalanmaya devam ediyor.

Dün 84,74 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 84,03 dolardan tamamladı.

Brent petrolün varil fiyatı $83.60

Brent petrolün varil fiyatı kapanış tarihi 09:35’e göre yüzde 0,51 azalarak 83,60 dolar oldu.

West Texas Intermediate ham petrolün varili 78.11 dolar.

Aynı zamanda Batı Teksas Tipi (WTI) ham petrolün varili 78,11 dolardan alıcı buldu.

Çin’de artan koronavirüs vakalarının etkisi

Fiyatlardaki düşüşte, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’de artan koronavirüs tedbirlerinin ekonomik toparlanmayı geciktirebileceği endişesi etkili oldu.

Pekin yönetimi, önlemlerin kaldırılmasının ardından vaka sayısını bildirmeyi geçen ayın başında durdururken, ülkedeki bazı büyükşehir ve eyalet illerindeki sağlık yetkilileri, nüfusun çoğunluğunun zaten enfekte olduğunu bildiriyor.

İnternete sızan bir hükümet belgesi, 1-20 Aralık tarihlerinde başkent Pekin ile Guangcou ve Şanghay gibi büyük şehirlerdeki salgının 248 milyon yeni enfeksiyona neden olduğuna işaret etti.

Uzmanlar salgının artmasından endişeli

Uzmanlar, kitlesel yayılmanın bu şekilde devam etmesi durumunda ülkenin 1,4 milyarlık nüfusunun yüzde 70’inin kış aylarında enfekte olacağını tahmin ediyor.

Çin bugüne kadarki en büyük tek ülke sızıntısıyla karşı karşıya olduğundan, bunun ekonomik toparlanmayı geciktirebileceğine dair endişeler petrol talebi görünümünü olumsuz etkileyerek fiyatları aşağı çekti.

ABD’den gelen enflasyon rakamları petrol fiyatlarındaki düşüşü baskıladı

Öte yandan, ABD’de enflasyonun düşüş eğilimine girmiş olabileceği ve ABD Merkez Bankası’nın şahin duruşunu yumuşatabileceği yönündeki beklentiler fiyatlardaki düşüşü sınırlıyor.

Brent petrolde takviye ve direnç yeri

Teknik olarak Brent petrolde 83,98-84,51 dolar aralığının direnç, 83,45-82,92 dolar aralığının dayanak olarak takip edilebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu