Haber

Brezilya’da sel ve toprak kayması sonucu 40 kişi öldü

Brezilya’nın Sao Paulo eyaletinde şiddetli yağışların neden olduğu sel ve toprak kaymaları sonucu 40 kişi hayatını kaybetti.

Sao Paulo Valisi Tarcisio Gomes de Freitas yaptığı açıklamada, Ubatuba, Sao Sebastiao, Illhabela, Caraguatatuba ve Bertioga eyaletlerinde şiddetli yağışlar sonucunda afet hali ilan edildiğini bildirdi.

Freitas, sel ve heyelan nedeniyle 228 kişinin tahliye edildiğini, 338 kişinin evsiz kaldığını ve 40 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Arama kurtarma çalışmalarına takviye amacıyla bölgeye silahlı kuvvetlere ait iki helikopterin gönderildiğini vurgulayan Freitas, insani yardım için 7 uçağın hazırlandığını söyledi.

Freitas, afet bölgesine 1.5 milyon dolar hibe edildiğini de duyurdu.

Ulusal Meteoroloji Enstitüsü’nden yapılan açıklamada, şubat ayı boyunca beklenen yağışın eyalete son 24 saatte düştüğü kaydedilerek, hasarın büyük olduğu belirtildi.

Şiddetli yağışlar nedeniyle yolların, elektrik kesintilerinin, haberleşme ve yolcu taşımacılığının büyük zarar gördüğü paylaşıldı.

BBC’nin haberinde birçok ilde karnaval kutlamalarının iptal edildiği ve onlarca kişinin kayıp olduğu kaydedildi.

Brezilya Devlet Başkanı afet bölgesini ziyaret edecek

Brezilya Devlet Lideri Luiz Inácio Lula da Silva, Twitter hesabından afet bölgesini ziyaret edeceğini duyurdu. Silva, “Devletin tüm birimleriyle bir araya gelerek toplumsal dayanışma ile yaralılara sahip çıkacağız. Bölgede eksik olan yolları, enerji ve telekomünikasyon bağlantılarını araştırıp restore edeceğiz.” paylaştı.

Sao Sebastiao eyalet belediye başkanı Felipe Augusto, yaptığı açıklamada kaotik bir durumla karşılaştıklarını söyledi. “Hasarın boyutunu henüz ölçmedik. Kurbanları kurtarmaya çalışıyoruz.” terimleri kullandı.

Yaklaşık 50 evin sular altında kaldığını belirten Augusto, durumun “oldukça kritik” olduğunu söyledi.

altinordu-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu