Haber

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile ortak basın toplantısı düzenledi

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile Bakanlıkta düzenlediği ortak basın toplantısında, “Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkileri bazı ülkelerin siyasi hesaplarına kurban edilmemelidir. Sonuç olarak AB’nin ülkemizin üyeliği konusunda daha rasyonel düşünmesi gerektiğini ve Macaristan’ın bölgesel refah ve istikrara katkı sağlayacak bir tutum benimsemesini bekliyoruz.AB üyeliğimizin önündeki engellerin aşılmasında Macaristan’ın değerli katkı ve desteğinin devamına güveniyoruz ve AB ile bağlantılarımızın geliştirilmesinde Macaristan’ın AB başkanlığı döneminde Gümrük Birliği’nin güncellenmesi, vize serbestisi gibi konularda ilerleme kaydedeceğini umuyoruz. “dedi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, bugün Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile Bakanlıkta bir araya geldi. İki Bakan görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Fidan şunları söyledi:

“AB, TÜRKİYE’YE YAKLAŞIMINDA KİMLİK POLİTİKASINI SONLANDIRMALI”

“Karşılıklı üst düzey ziyaretlerle kapsamlı işbirliğimizi daha da pekiştiriyoruz. Mart ayı başında Antalya Diplomatik Forumu vesilesiyle Başbakan Sayın Orban ve Bakan Sayın Szijjarto’yu Antalya’da ağırlayacağız.

Macaristan, Temmuz ayından itibaren yılın ikinci yarısında Avrupa Birliği’nin (AB) dönem başkanlığını üstlenecek. AB’nin stratejik düşünmesi ve Türkiye’ye yaklaşımında kimlik siyasetine son vermesi gerekiyor. Aynı zamanda Türkiye-AB ilişkileri bazı ülkelerin siyasi hesaplarına kurban edilmemelidir. Sonuçta AB’nin ülkemizin üyeliğine yönelik tutumunda daha akılcı düşünmesini, bölgesel refah ve istikrara katkı sağlayacak bir tutum benimsemesini bekliyoruz. AB üyeliğimizin önündeki engellerin aşılmasında ve AB ile bağlantılarımızın geliştirilmesinde Macaristan’ın değerli katkı ve desteğinin devam edeceğine güveniyoruz. Macaristan’ın AB başkanlığı süresince Gümrük Birliği’nin güncellenmesi, vize serbestisi gibi konularda ilerleme kaydedileceğini umuyoruz.

Uluslararası hukuk temelinde adil bir barış yoluyla Ukrayna’daki savaşın bir an önce sona ermesi arzumuzu dile getirdik. “Hem Türkiye hem de Macaristan barış müzakerelerine şans verilmesi gerektiğine inanıyor ve biz de bu inancımızı karşılıklı olarak bir kez daha teyit ettik.”

SZIJJARTO: “KURTARMA ÇALIŞMALARININ BAŞARIYLA SONUÇLANACAĞINI UMARIM”

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Szijjarto şunları söyledi:

“Son saldırı nedeniyle Katolik cemaatine başsağlığı, başsağlığı ve dayanışma dileklerimizi iletmek isterim. Bir Katolik olarak, son derece aktif önlemler alarak faillerini hızla ortaya çıkardıkları için Türk hükümetine ve Türk yetkililerine şükranlarımı sunuyorum. olaylar.

Maden faciası ve heyelan nedeniyle Türkiye vatandaşlarına başsağlığı diliyorum. Kurtarma çalışmalarının başarılı olacağını umuyorum.

Biz Türkiye’yi Macaristan ve Avrupa’nın güvenliğinde kilit role sahip bir ülke olarak görüyoruz. Bugün AB’nin karşılaştığı zorluklarla Türkiye olmadan başa çıkamayız.

“YASA DIŞI GÖÇMENLERİN AVRUPA’YA ULAŞMASINI ENGELLEYEMEZSENİZ AVRUPA’YI KAYBEDERİZ”

AB’nin Türkiye’ye ihtiyacı var. Yasadışı göçmenlerin Avrupa’ya ulaşmasını engellemezsek Avrupa’yı kaybederiz ve bunu istemiyoruz. Bu nedenle yasadışı göç üzerindeki baskının azaltılması konusunda Türkiye’yi her zaman destekliyoruz.

Enerji güvenliği konusunda şunu söylemem gerekiyor: Türkiye olmadan doğalgaz temini bizim için mümkün değil. Türkiye bu konuda en değerli ülke, en güvenli ve en öngörülebilir transit ortağımız. Macaristan doğal gazının tedarikini sağladığınız için size teşekkür etmek istiyorum. Güç güvenliği konusunu siyasi veya ekonomik bir silah olarak kullanmıyorsunuz.

Türkiye’nin terörle mücadelede attığı adımları takdirle karşılıyoruz. Bugün tüm dünya terör tehdidiyle karşı karşıyadır.

“AB-TÜRKİYE ORTAKLIK KONSEYİNİN DÖNEM BAŞKANLIĞIMIZDA YENİDEN TOPLANMASINI İSTİYORUZ”

AB’nin Türkiye gibi ortaklara ihtiyacı var ki, belki de geçmiş dönemde kaybedilen rekabet gücü daha yakın işbirliğiyle sağlanabilir. Temmuz ayının başından itibaren başlayacak olan Macaristan dönem başkanlığında, AB ile Türkiye arasındaki Gümrük Anlaşmasının modernize edilmesine ve kapsamının daha da genişletilmesine öncelik vereceğiz. Vize süreçlerinin kolaylaştırılması konusunda da ilerleme kaydetmek istiyoruz. “AB ile Türkiye arasındaki Katılım Kurulu’nun dönem başkanlığımız döneminde yeniden toplanmasını talep ediyoruz.”

hadim-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu