Ekonomi

Emekli maaşı artışları nasıl eşitlenecek? Uzman isim Haber7’ye açıklandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yılın ilk kabine toplantısının ardından SSK ve Bağkur emeklilerine yüzde 5 oranında ilave zam yapıldığını açıkladı. Böylece asgari emekli maaşı 7 bin 500 TL’den 10 bin TL’ye çıkarıldı. Ayrıca memur, SSK ve Bağkur ayrımı yapılmaksızın tüm emeklilerin yıllık maaş artış oranları da temmuz ayında eşitlenecek. Ekonomist Muhammet Bayram, emekli maaşlarına ilişkin düzenlemeleri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Önümüzdeki Temmuz ayında tüm emeklilerimizin yıllık maaş artış oranları eşit olacak” açıklamasını Haber7’ye değerlendirdi.

UZMAN ADI AÇIKLANDI: EMEKLİLİK ARTIŞLARI NASIL EŞİTLENECEK?

Bayram, hükümetin emeklilere verdiği sözü tuttuğunu ve emeklileri enflasyon karşısında ezmeyecek bir artış oranının belirlendiğini belirtti. “5 puanlık ilave farkla enflasyonun üzerinde artış yaşandı”söz konusu.

Bayram, emekli maaşı artışlarının temmuz ayında nasıl eşitleneceğini anlattı “Normalde SSK ve Bağkur emeklileri 6 aylık enflasyon farkı alıyor. 6 ayda bu rakam 37,57 seviyesindeydi. 5 puanlık ek artışla yüzde 42,60 zam alacaklar.

TOPLU SÖZLEŞME FARKI VAR

Emekli memurlara yüzde 49,25 oranında zam yapılacak. Emekli memurlara 6 aylık enflasyon farkına ek olarak toplu sözleşme zammı da veriliyor.

Bu dönemde SSK ve Bağkur emeklileri memur emeklilerine göre yaklaşık 5 puan daha düşük. Önümüzdeki Temmuz ayında SSK ve Bağkur emeklileri enflasyon farkının tamamını alacak. Emekli memurlardan daha fazlasını alacaklar. Çünkü bu sefer emekli memurlar için işler farklı gidiyor. Ocak ayı başında alınan yüzde 15 toplu sözleşme zammı, temmuz başında yüzde 10’a düşüyor. Burada 5-6 puanlık bir düşüş var. Böylece mevcut dengesizlik temmuz ayında çözülecek.

Asgari emekli maaşının bir önceki yıla göre yüzde 280 oranında artırıldığını vurgulayan Bayram, nisan ya da temmuz aylarında maaşlarda bir artış daha ihtimalinin masada olacağını söyledi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu