Ekonomi

Finlandiya’daki grevler dördüncü haftasına girdi ve büyük şirketleri etkiledi

Finlandiya’da devam eden işçi grevleri, sendikaların hükümetin önerdiği işgücü piyasası reformlarını ve sosyal yardımların azaltılmasını protesto etmesi nedeniyle çeşitli sektörlerdeki büyük şirketleri giderek daha fazla etkiliyor. Finlandiya’da 11 Mart’ta başlayan grevler limanları ve demiryolu sistemini aksatarak ülkenin ihracat ve ithalatını önemli ölçüde etkiledi.

Grevlerden etkilenen şirketler arasında yer alan İsveçli metal üreticisi Boliden, grevler nedeniyle ilk çeyrek faaliyet kârının yaklaşık 500 milyon İsveç kronu (46,89 milyon $) olumsuz etkilendiğini tahmin ediyor. Finlandiya’nın ulusal havayolu şirketi Finnair, yakıt ikmali hizmetlerindeki aksamalar için hazırlık yaptı, ancak uçuşlar henüz etkilenmedi.

Elektrikli araç şarj çözümleri üreticisi Kempower, teslimatlarda önemli gecikmeler bekleyerek ve bir önceki yılın 55,8 milyon avroluk (60,33 milyon dolar) gelirinin oldukça altında gelir tahmin ederek ilk çeyrek beklentilerini düşürdü. Şirket ayrıca operasyonel kazançların da önemli ölçüde negatif olacağını öngörüyor.

Ormancılık grubu Metsa, aralarında Metsa Board’un Joutseno fabrikasının da bulunduğu beş fabrikayı kapattı ve grevdeki çalışanlara yapılacak ücret ödemelerini değerlendiriyor. Şirket ayrıca grev nedeniyle 25 Mart’tan itibaren sekiz fabrikanın daha çalışmamasını bekliyor.

Petrol ve biyoyakıt grubu Neste, Porvoo petrol rafinerisindeki üretimin, grevin hammadde nakliyesini ve depolama tesislerinin kapasiteye ulaşmasını engellemesi nedeniyle durabileceği uyarısında bulundu. Şirket, bazı istasyonlarında yakıt bulunabilirliğinin tehlikeye girdiğini ve grevin devam etmesi halinde durumun daha da kötüleşebileceğini bildirdi.

Nokian Tyres, teslimat zorlukları nedeniyle stokların şişmesine neden olan grevler sonucunda Nokia’daki otomobil lastiği fabrikasında 350 çalışanın 90 gün süreyle geçici olarak işten çıkarılacağını duyurdu.

Paslanmaz çelik üreticisi Outokumpu, üç haftadır devam eden grevin düzeltilmiş FAVÖK üzerindeki yaklaşık 65 milyon Euro’luk olumsuz etkisini gerekçe göstererek ilk çeyrek çekirdek kâr beklentisini ikinci kez aşağı yönlü revize etti.

Bir diğer İsveçli çelik üreticisi SSAB, grevin SSAB Avrupa’nın ilk çeyrek faaliyet sonuçlarını yaklaşık 350 milyon kron azaltacağını tahmin ediyor. Grevin ikinci çeyreğe uzaması halinde, faaliyet sonuçlarının haftalık 125 milyon kron daha azalacağı tahmin ediliyor.

Bir ormancılık firması olan Stora Enso, Imatra ve Oulu fabrikalarını 24 Mart’ta kapatmaya başladı ve Paskalya’ya kadar tamamen kapanmasını bekliyor. Yine de şirket, Varkaus ambalaj tahtası fabrikasında üretimi artırmayı planlıyor ve önümüzdeki günlerde Oulu fabrikasında faaliyetlere yeniden başlamayı öngörüyor.

UPM, Kymi, Rauma ve Jämsänkoski’deki kağıt fabrikalarının yanı sıra iki kağıt hamuru fabrikasında da üretimi durdurdu. Şirket, Jämsänkoski baskı kağıdı makinesini 25 Mart’tan itibaren beş günlük bir süre için yeniden çalıştırmayı başardı.

Devlete ait demiryolu VR Group, yolcu taşımacılığının etkilenmemesine rağmen yük trafiğinin durma noktasına geldiğini bildirdi.

Grevler devam ettikçe, bu şirketler ve Finlandiya ekonomisi için mali yansımaların artması muhtemeldir; bazı firmalar halihazırda önemli mali aksaklıklar bildirmektedir. Grevlerin ikinci çeyrekte de devam etmesi, işletmeler ve ekonominin geneli için durumu daha da kötüleştirebilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

habersariveliler.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu