Ekonomi

Fitch’ten Türk bankacılık sektörü değerlendirmesi

Fitch Ratings raporunda, genel seçim sonrasında yaşanan önemli siyasi değişiklikle birlikte Türk bankaları üzerindeki refinansman baskılarının azaldığını duyurdu.

Öte yandan raporda, döviz toptan finansmanına yönelik ciddi direnç ile yüksek ve artan kısa vadeli döviz borçlanmaları göz önüne alındığında, finansman risklerinin halen devam ettiği belirtildi.

Fitch, Türk bankalarının toplam dış borcunun 2023 yılının ilk yarısında bir miktar artarak 126 milyar dolara ulaştığını, kısa vadeli dış borcunun ise yüksek seviyesini koruduğunu açıkladı.
Raporda, yeni politikanın etkileri ve süresine ilişkin belirsizlik göz önüne alındığında, yakın zamanda yapılan uzun vadeli tahvil ihraçlarının hisse senetlerini yalnızca biraz zayıflatmasını bekledikleri belirtildi.

Fitch ise sektörün toplam döviz likiditesinin azaldığını ancak bankaların kısa vadeli dış borç ödeme ihtiyaçlarını karşılamaya yeterli olmaya devam ettiğini ve ılımlı döviz mevduat çıkışının devam ettiğini belirtti.

Fitch, TCMB düzenlemeleri nedeniyle döviz mevduatları ve döviz korumalı mevduatların azalmasına rağmen hala çok büyük seviyelerde olduğunu belirterek, bunların şube döviz likiditesine yönelik potansiyel bir çağrı oluşturduğunu ve bu durumun Türkiye’nin döviz likiditesini test edebileceğini açıkladı. bankalar.

Raporda son olarak döviz korumalı mevduat sisteminin büyüklüğü ve lira istikrarına yönelik potansiyel riskler dikkate alınarak gevşemenin kademeli olmasını bekledikleri belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu