Haber

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Samsun il kongresine katıldı. İfade

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin Samsun 2. Olağan Kurultayı’na katıldı.

Kentteki bir otelde düzenlenen kongrede konuşan Davutoğlu, dünyada insani değerlerin ayaklar altına alındığını söyledi.

Gazze’yi en iyi Kurtuluş Savaşı’nda bağımsızlık için ayağa kalkan Samsun halkının anlayacağını belirten Davutoğlu, “Dün Londra’da 300 bin kişi Gazze için sokakları doldurdu. ‘Filistin bayrağını açamazsınız’ dediler. öyle de yaptılar. İngiltere İçişleri Bakanı bunu refleks suçu olarak ilan etti.” “Ve bu protestolara karşı da net bir duruş sergiledi. Yürüyüşe çıkanlar sadece Müslüman değildi, Arap değildi, Türk değildi. Sokaklarında yürüyen insanlıktı. O insanlar Londra’da İngiltere Başbakanı’na meydan okudu. Selam ediyorum. onlara saygıyla.” dedi.

Gazze’nin tüm tarihini bilen bir tarihçi olarak konuştuğunu belirten Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Gazze halkı haklı, işgal altındaki bir halka ‘ayağa kalk’ diyemezsiniz. 75 yıldır dar bir alana hapsolmuş bir halka ‘sus’ diyemezsiniz. Mescid-i Aksa ve İsrail çizmeleri Mescid-i Aksa’ya girdi, İslam aleminin başkanları bir nevi susmuş olabilirler ama Gazze halkına ‘sessiz olun’ diyemezsiniz. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Filistinlilere ‘Siz burada değilsiniz, hepsi İsrail’ diyen yöneticiler sessiz kaldı ama annelerini, babalarını Gazze topraklarında şehit eden Gazzeli çocuklar, sessiz. “Kalamazlar, kalmadılar. Bağımsızlık şehri Samsun’dan kendilerine selam gönderiyoruz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a İsrail ile normalleşme sürecinin durdurulması tavsiyesinde bulunduğunu belirten Davutoğlu, şöyle konuştu:

“İsrail’in Gazze’yi kuşatıp tecrit ettiği gibi siz de İsrail’i gölgede tecrit edin. Havaalanlarınızı İsrail’e kapatın. Bu kadar mı zor? İslam ülkeleri ‘Ben hava sahamı İsrail’e kapatıyorum’ derse, savaş ilan etmezsiniz, hava sahanızı kapatırsınız. havaalanları.” Onu kapatıyorsun. Çünkü havaalanından İsrail’e giden her şey Filistinlilere kurşun olarak geri dönüyor. Şu anda bile Türkiye İsrail’le ticari ilişkilerini sürdürüyor. İsrail’e yardım sağlayan şirketlerin listesini biliyorsunuz. Bunu yayınlıyorsunuz ve ‘bunun sorumlusu bu şirketler’ diyorsunuz. “O zaman hiçbir İslam ülkesinde ihalelere giremeyecek, hiçbir İslam ülkesinde kira toplayamayacak. Petrol sevkiyatını durdurun. Dünyaya değil İsrail’e durdurun.”

habersincan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu