Ekonomi

Girişimleri Anadolu’dan dünyaya taşıyor

Chobani Kurucusu ve CEO’su Hamdi Ulukaya’nın Türkiye’de hayallerini gerçekleştirmek isteyen girişimci adayları ile dünyaya açılmak isteyen startup’lara destek sağlayan girişimci destek programı Hamdi Ulukaya Enterprise (HUG), programa davet edilen Startup’ları girişimciliğe teşvik ediyor. ABD başta olmak üzere tüm dünyaya açıktır. tedarik edilen. 2017 yılında 5 milyon dolarlık yatırımla kurulan Hamdi Ulukaya Girişimi’ne Türkiye’nin dört bir yanından toplam 100 bin başvuru yapıldı.

Türkiye’nin 63 ilinden toplam 282 gence destek sağlayan Hamdi Ulukaya Girişimi’ne katılan startup’lar ortalama yüzde 400 büyüdü. Programa katılan girişimcilerin yüzde 70’i ihracat yaparken, yüzde 60’ı şirket oldu ve bu şirketlerin yüzde 26’sı ABD’de kuruldu.

Hamdi Ulukaya Girişim katılımcılarının %45’i 3 milyon doların üzerinde yatırım yaparak girişimcilik ekosisteminde yer edinmiştir. Programa katılanların yüzde 54’ünün kadın girişimci olması dikkat çekiyor. Hamdi Ulukaya, Ulukaya Girişim projesi ile girişimciliği tüm Anadolu’ya yaymayı ve toplumsal sorunlara duyarlı girişimci liderler yetiştirmeyi hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu