Haber

Gözlemciler: Xi’nin G20 Zirvesindeki Konuşması Cesaret Verici

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Endonezya’nın Bali Adası’nda düzenlenen 17. G20 Zirvesi’nde, “Zamanımızın Zorluklarını Çözmek ve Daha İyi Bir Gelecek İnşa Etmek İçin Birlikte Çalışalım” başlıklı bir konuşma yaptı.

Uzmanlar ve gözlemciler Xi’nin konuşmasından övgüyle bahsederek, bunun global kalkınma için yanlışsız vakitte yapılmış ve son derece kıymetli olduğunu söz ettiler.

SES 1 (İngilizce): SELÇUK ÇOLAKOĞLU, Türkiye Asya Pasifik Araştırmaları Merkezi Müdürü:

“Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Bali’de düzenlenen G20 Zirvesi’nde yaptığı konuşmada üç unsurluk bir teklifte bulundu. Daha kapsayıcı, kozmik olarak yarar sağlayan ve sağlam bir global kalkınmayı teşvik etme gereksiniminin altını çizdi. Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in üç unsurluk teklifi, global kalkınmayı yoluna koymak açısından çok gerçek bir vakitte yapılmış ve değerli bir açıklama. Aksi takdirde, global ekonomi ve milletlerarası toplum önümüzdeki yıllarda global zorluklardan giderek daha fazla ziyan görecek.”

SES 2 (İngilizce): CHRİSTİNE SUSANNA TJHİN, Endonezya’daki Gentala Enstitüsü’nün Stratejik Araştırmalar Direktörü:

“Şu anda küresel arenada gıda ve enerji güvenliğine sahip olmanın önemi konusunda Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in söylediklerine son derece katılıyorum. Zira besin problemi çeken ve tıpkı vakitte insanların ömrüne mal olan yüksek güç fiyatlarından mustarip birçok ülke var.”

SES 3 (İngilizce): BRYANT TJAHJONO GOZALİ, Endonezya’daki PT Bolong Media CEO’su:

“Söylediği her şey gerçek ve G20 doruğu sırasında yapmak istediklerimize son derece uyumluydu. Söylediği birçok şey çok temel ve istikrarlı bir ekonomik yapı yaratmak için birlikte bir gelecek kurmakla ilgiliydi. Bu nedenle konuşmasında benim için çok çarpıcı olan şeylerin bunlar olduğunu düşünüyorum. İktisadın büyümesine yardımcı olmanın yanı sıra Kovid-19 ile çabadaki yardımları konusunda söylediklerine büsbütün katılıyorum. Bu iletisi iletmemize yardımcı olmak ve Çin’in pandemiye karşı savaşmak ve daha iyi bir dünya yaratmak için tüm dünyayla birlikte bizim yanımızda olduğunu herkesin bilmesini sağlamak için Endonezya’ya gelmesine hakikaten minnettarım.”

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Cakarta’dan bildiriyor. (XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu