Ekonomi

GSK Pharma hisseleri, güçlü üçüncü çeyrek sonuçları ve pozitif büyüme görünümünün ardından yükselişe geçti

GlaxoSmithKline Pharmaceuticals Limited’in (GSK Pharma) Bombay Menkul Kıymetler Borsası’ndaki (BSE) hisse fiyatı Perşembe günü artarak hisse başına 1.449,65₹’ye yükseldi. Bu artışın temel nedeni, optimize edilmiş ürün gamı ​​ve azalan hammadde maliyetleri sayesinde brüt kar marjının bir önceki yıla göre 280 baz puan artarak %63’e yükselmesi oldu.

Bugün piyasa beklentilerini aşan 3. çeyrek sonuçlarının açıklanmasının ardından şirketin hisselerinin daha da büyümesi bekleniyor. İlaç devi, net kârını geçen yılın aynı dönemine göre %11,6 artışla 216 crore’ye (28,7 milyon $), gelirleri ise %5 artışla 953 crore’ye (126,7 milyon $) ulaştı. Bu güçlü sonuçlar, artan aşı talebinden ve desteklenen değerli markalardaki pazar payı kazanımlarından kaynaklandı.

GSK Pharma, odaklanmış markalara yapılan yatırımlar, özel ürün lansmanları ve hacim büyümesinin etkisiyle önümüzdeki iki ila üç yıl içinde çift haneli yıllık büyüme öngörüyor. Şirketin stratejik odağı jenerik ilaçlar ve pediatrik aşılar üzerinde olacak ve önümüzdeki iki yıl içinde %7’lik bir bileşik yıllık gelir büyüme oranı (CAGR) öngörüyor.

Yatırım şirketi Motilal Oswal, GSK Pharma hisselerine ilişkin ‘Nötr’ notunu korudu ancak hedef fiyatını yukarı doğru revize etti ve iyileşen aşı görünümünü ve desteklenen değerli markalardaki kazanımları bu kararı etkileyen önemli faktörler olarak gösterdi.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu