Haber

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, deneyimlerini Afrika ülkelerine aktarmaya hazır

TAHRAN, 5 Eylül (Xinhua) — İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, ülkesinin deneyim ve başarılarını başta Afrika ülkeleri olmak üzere dost ülkelere aktarmaya hazır olduğunu söyledi.

İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nin internet sitesinde yayınlanan yazılı açıklamaya göre Reisi, söz konusu açıklamaları, Pazartesi günü Burkina Faso’yu konuk Dışişleri Bakanı Olivia Rouamba ile başkent Tahran’da yaptığı ve ikili ilişkilerin ele alındığı görüşmede kullandı.

İran’ın 1979 İslam Devrimi’nden sonra çoğu Afrika ülkesiyle iyi ilişkiler geliştirdiğinin altını çizen Erdoğan, Afrika ülkelerinin sömürgeciliğe ve teröre karşı direnişine övgüde bulundu.

Rouamba ise Burkina Faso’nun da aralarında bulunduğu Afrika ülkelerinin İran İslam Devrimi’nin küresel hegemonik sisteme karşı direnişinden ilham aldığını söyledi.

İran’ı dost ve kardeş bir ülke olarak nitelendiren Rouamba, Burkina Faso’nun ikili iş birliğini geliştirme arzusunu dile getirdi.

Rouamba, günün erken saatlerinde İranlı mevkidaşı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan ile değerli bölgesel ve uluslararası zorlukların yanı sıra ikili ticari bağlantıların güçlendirilmesini görüşmek üzere bire bir toplantı yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu