Haber

İsveç Dışişleri Bakanı, Kur’an-ı Kerim’e Yönelik Saldırıları Kınadı

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, ülkesinde Kuran’a yönelik saldırıları “aşağılık” olarak nitelendirerek, hükümetinin bu tür saldırıların tekrarlanmaması için yasayı değiştirmeye çalıştığını belirtti.

Cezayir Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İsveç Dışişleri Bakanı Billström’ün Cezayir Dışişleri Bakanı Ahmed Attaf ile telefon görüşmesi yaptığı belirtildi.

Görüşmede İsveç Bakanı Billström, ülkesinin hükümetinin bu tür davranışları önleme kabiliyetini sınırlayan anayasal kısıtlamaların varlığına dikkat çekti ve ülkesinin “aşağılık” olarak nitelendirdiği bu eylemleri açıkça reddettiğini belirtti. ” sözleriyle aktardı.

Bilström ayrıca Attaf’a İsveç Adalet Bakanlığı’nın “bu kabul edilemez davranışı ele alma ihtiyacını ve kamu düzenini korumaya ilişkin İsveç yasasını uyarlama olasılığını değerlendirme” girişimi hakkında bilgi verdi.

Öte yandan Cezayirli Bakan Attaf, İsveç’in ortada yaşam, yardım eli uzatma, ayrımcılık ve dışlama gibi değerlerine dikkat çekerek, Kuran’a saygısızlığın İsveç’in değer ve gelenekleriyle de çeliştiğini vurguladı.

Cezayir’de Pazartesi günü, Kuran-ı Kerim’e yönelik saldırılar nedeniyle Cezayir’deki İsveç ve Danimarka diplomatik misyonlarının temsilcileri Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı ve protesto notası verildi.

Danimarka’da İslam karşıtı ve aşırı milliyetçi “Danske Patrioter (Danimarka Yurtseverleri)” adlı marjinal grubun üyeleri, Pazartesi günü Kopenhag’daki önce İran, ardından Irak Büyükelçilikleri önünde Kuran yaktı.

İslam karşıtı ötekileştirilmiş grubun üyeleri, 21 Temmuz’da Kopenhag’daki Irak Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yaktı.

İsveç’te yaşayan Irak asıllı Salwan Momika, Kurban Bayramı’nın ilk gününde Stockholm Camii önünde polis koruması altında Kuran-ı Kerim yaktı.

20 Temmuz’da Momika, Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği önünde polis koruması altında Kuran’ı ve Irak bayrağını çiğnedi.

susuz-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu