Haber

Manisa’da arıcılara kışlatma eğitimi

MANİSA (İGFA) – Küresel ısınma ile birlikte yaşanan kuraklığın arıları tehdit ettiğini belirten Manisa Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Lideri Yılmaz Usta, arıların, sağlıklı kışlayabilmesi için sonbaharda faal kuluçka faaliyeti yaparak kış periyodunu genç emekçi arı takımıyla geçirmesi gerektiğine dikkati çekerek, arıcıların gerekli önlemleri almazlarsa kış periyodunda çok büyük arı kayıpları yaşanacağını söyledi.

Arıların ne formda besleneceğini anlatan Usta, arıcıların bu periyotta arı kolonilerindeki arılı çerçeveleri sıkıştırarak kesinlikle polenli yem ve şurupla besleme yapmaları gerektiğine dikkat çekti.

Beslemenin akşam saatlerinde yapılması ve az ölçülerde (kolonin gücüne bağlı olarak 4-5 çerçevelik bir koloniye 250 gr. polenli kek, bir su bardağı şurup) ancak sık aralıklara (her akşam) verilmesi uygun olacağını belirterek, “Bu besleme faaliyetinin gündüz hava ısısının 14 derecenin altına düşene kadar devam ettirilmesi gerekmektedir. Bunların dışında pekmez, lokum, akide şekeri, üzüm suyu, üzüm posası, meyve suyu ve posalarının vb. arılara yem olarak verilmesi uygun değildir. Bu tıp besin hususları ile arıları beslemenin faydadan çok ziyan getireceği unutulmamalıdır. Arıların sağlıklı kışlayabilmesi için beslemenin yanı sıra varroa paraziti ile aktif bir çabada yapılması gerekir. Kuluçka faaliyetinin çok az olduğu bu devir, varroa paraziti ile aktif gayret için bir fırsat sunmaktadır. Bu periyotta yapılacak bir ilaçlı çaba varroa yoğunluğunu en aza indirecektir. Varroa uğraşında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ruhsat almış ilaçlar kullanılmalıdır” diye konuştu.

2021 yılı bilgilerine nazaran Manisa’da arıcılık yapan bin 463 işletme/üreticinin mevcut olduğunu söz eden Usta, gerekli kışlatma önlemleri alınmadığı takdirde arılı kovan varlığı ve hasebiyle bal üretiminde yüzde 60 civarında bir kaybın yaşanmasının mümkün olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu