Haber

NASA: FINDER cihazı Türkiye’deki enkazda da kullanıldı

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), enkaz altında mahsur kalan insanları bulmak için geliştirdiği teknolojinin Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların ardından Türkiye’de de kullanıldığını duyurdu.

NASA, söz konusu teknolojiyi kullanan cihazların Florida merkezli güvenlik teknolojisi şirketi SpecOps tarafından Türkiye’deki kurtarma ekiplerine gönderildiğini belirtti.

“Finding Individuals for Disaster Emergency Response” olarak adlandırılan ve kısaca “FINDER” olarak bilinen cihaz, NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı tarafından ABD İç Güvenlik Bakanlığı ile birlikte geliştirildi. Ardından bu teknolojiyi ticari amaçla kullanmak isteyen SpacOps firmasına üretim lisansı verildi.

NASA Başkanı Bill Nelson da Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “Afet zamanlarında teknoloji hayat kurtarıcı olabilir” ifadesini kullandı. Nelson, FINDER teknolojisinin kurtarma ekiplerine enkaz altındaki insanları tespit etmek için “çok önemli bir araç” sağladığını söyledi.

İlk kez Nepal’de kullanıldı

NASA tarafından geliştirilen FINDER teknolojisi, kalp atışı veya nefes alma sonucunda oluşan çok küçük vücut hareketlerini algılamak için mikrodalga radarı kullanır. Cihaz ilk olarak 2015 yılında Nepal depreminden sonra arama kurtarma çalışmalarında kullanıldı. Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından cihazın Türkiye’deki kurtarma çalışmalarında kullanılması için sosyal medyadan davetler yapıldı.

FINDER prototiplerini geliştiren NASA ekibinin başkanı Jim Lux, “Vücudunuz her kalp atışında bir milimetre hareket ediyor. Bu kıpırtıları ayırt edebiliyoruz çünkü enkazın kendisi hareket etmiyor” dedi.

Lux, “Daha sonra bu hareketin hem solunum hem de kalp atış hızını gösterip göstermediğine bakarız” diye ekledi.

Geçtiğimiz hafta NASA, deprem bölgesindeki yetkililere yardımcı olabileceğini söylediği uydu görüntüleri ve verilerini paylaştı. NASA, söz konusu görüntü ve verilerin bu tür doğa olaylarını modelleme ve iddia etme yeteneğini artırabileceğinden de bahsetmişti.

DW,dpa/CO,EC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu