Teknoloji

O ülkede “12345” şifresini kullanmak artık yasak! Yeni kararı açıkladılar…

Bilim, İnovasyon ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, tüketicileri bilgisayar korsanlığı ve siber saldırılardan korumaya yönelik tedbirlerin Pazartesi günü yürürlüğe gireceği belirtildi.

Bu, diğerlerinin yanı sıra telefon, TV ve akıllı kapı zili üreticilerinin artık yasal olarak internete bağlı cihazları siber suçluların erişimine karşı korumaları ve kullanıcıların ortak şifrelerini değiştirmeleri gerektiği anlamına geliyor.

Markalar, hataların ve sorunların bildirilebilmesi için iletişim bilgilerini yayınlamak ve güvenlik güncellemelerinin zamanlaması konusunda şeffaf olmak zorundadır.

Yeni önlemlerin, tüketicilerin ve işletmelerin bilgisayar korsanlarının artan oranda saldırısına uğradığı bir dönemde, müşterilere ürün satın alma ve kullanma konusunda güven vermeye yardımcı olacağı umuluyor.

DEĞİŞİKLİĞİ MEMNUNİYETLE KARŞILADILAR

Tüketici şampiyonu Which? yeni önlemlerin alınmasında etkili olduğunu ve değişiklikleri memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Which?’in politika ve savunuculuk direktörü Rocio Concha şunları söyledi: “OPSS [Ürün Güvenliği ve Standartları Ofisi] sektöre açık bir rehberlik sağlamalı ve yasayı çiğnemeleri halinde üreticilere karşı güçlü yaptırımlar uygulamaya hazır olmalıdır, ancak akıllı cihaz markalarının da ilk günden itibaren müşterileri için doğru olanı yapmalarını ve müşterilerin cihazlarının ne kadar süreyle destekleneceği konusunda kolayca bilgi bulabilmelerini ve bilinçli alışveriş yapmalarını sağlamalarını bekliyoruz.”

AMAÇ İNTERNET ORTAMINDA GÜVEN SAĞLAMAK

Bilim ve Teknoloji Bakanı Jonathan Berry ise şunları söyledi: “Günlük yaşam bağlantılı cihazlara giderek daha fazla bağımlı hale geldikçe, internetin oluşturduğu tehditler de katlanarak artıyor.

“Bugünden itibaren tüketiciler, kişisel gizliliklerinin, verilerinin ve mali durumlarının güvende olduğundan emin olmalarını sağlayacak dünyada bir ilk olan yasaları uygulamaya koymamızla birlikte, akıllı cihazlarının siber suçlulardan korunduğu konusunda daha fazla gönül rahatlığına sahip olacaklar.

Birleşik Krallık’ı dünyada çevrimiçi olunabilecek en güvenli yer haline getirmeye kararlıyız ve bu yeni düzenlemeler daha güvenli bir dijital dünyaya doğru önemli bir adım anlamına geliyor.”

Yasalar, Birleşik Krallık’ın siber suçlara karşı direncini güçlendirmeyi amaçlayan ürün güvenliği ve telekomünikasyon altyapısı (PSTI) rejiminin bir parçası olarak yürürlüğe giriyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu