Haber

Pakistan, İran saldırısının ardından Tahran’daki büyükelçisini geri çağırdı

Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mümtaz Zehra Beluc, İran’ın Pakistan’ın egemenliğini hiçbir gerekçe göstermeden ihlal etmesi üzerine Tahran Büyükelçisini geri çağırdıklarını ve tüm üst düzey ziyaretlerin iptal edildiğini belirtti. Sözcü Beluc, başkent İslamabad’da yaptığı açıklamada, dün gece İran’ın Pakistan’ın egemenliğini sebepsiz ve açık bir şekilde ihlal etmesinin, uluslararası hukukun ve Birleşmiş Milletler Tüzüğü’nün amaç ve unsurlarının ihlali olduğunu söyledi.

“SONUÇLARIN SORUMLULUĞU İRAN’A AİT OLACAK”

Bu yasa dışı eylemin kesinlikle kabul edilemez ve hiçbir gerekçesi bulunmadığına dikkat çeken Beluc, “Pakistan’ın bu yasa dışı eyleme karşılık verme hakkı saklıdır. Sonuçlarının sorumluluğu doğrudan İran’a ait olacaktır.” dedi.

TAHRAN BÜYÜKELÇİSİNİ ÇAĞIRDILAR

Bu mesajın İran hükümetine iletildiğini belirten Baluç, “Pakistan’ın Tahran Büyükelçisini geri çağırma kararı aldığını ve şu anda İran’ı ziyaret eden İran’ın İslamabad Büyükelçisi’nin bir süre daha dönmeyebileceğini kendilerine bildirdik.” söz konusu.

ZİYARETLER DURDURULDU

Beluc, Pakistan ile İran arasında önümüzdeki günlerde devam eden veya planlanan tüm üst düzey ziyaretlerin askıya alındığını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu