Ekonomi

Sektörün En Ağır Fuarı Kapılarını Açtı

Doğal taş dalının heyecanla beklenen buluşması Bursa Milletlerarası Blok Mermer Fuarı 6. kere kapılarını açtı. 23 – 26 Kasım tarihlerinde Tüyap Bursa Milletlerarası Fuar ve Kongre Merkezi’nde 185 firmanın iştiraki ile düzenlenen fuarda yüzlerce yeni renkte, A kalitede 2200 blok mermer sergilenecek.

Blok mermer, limestone, oniks, iş ve ocak makineleri, sektörel dernekler ve yayınların profesyonel ziyaretçilerle buluşacağı Bursa 6. Memleketler arası Blok Mermer Fuarı, bölümün alanındaki tek ihtisas fuarı olarak dikkat çekiyor. Oluşturacağı iş hacmi ile doğal taş kesiminin ihracatına ve rekabetçiliğine güç katan fuar, 23 Kasım Çarşamba günü Tüyap Bursa Memleketler arası Fuar ve Kongre Merkezi’nde ziyaretçilerine 6. kere kapılarını açtı. 40’ın üzerinde ülkeden ziyaretçinin katılacağı fuar, evvelki yıllarda olduğu üzere bu yıl da çok sayıda dış ticaret ilişkisine sahne olacak.

Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş. ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) ve Maden Mermer Üretici ve Endüstrici İş Adamları Derneği (MADSİAD) iş birliğiyle hazırlanan fuarda, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Yönetimi Başkanlığı’nın (KOSGEB) da dayanakları bulunuyor.

Fuarın açılışında konuşan Bursa Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Murat Demir,fuara 40’ın üzerinde ülkeden iştirakçinin geldiğini belirterek, fuarın Bursa başta olmak üzere Türkiye’nin de marka pahasını yükselteceğine vurgu yaptı. Bursa Vali Yardımcısı Dr. Yusuf Gökhan Yolcuisefuarda Türkiye’nin her bölgesinden farklı renk ve desende 2200 adet mermerin görücüye çıkacağına dikkat çekti.

Tüyap Fuarlar İmal A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü,ülkemizin neredeyse tüm ocaklarından çıkarılan yüzlerce yeni renkte, A kalitede 2.200 blok mermerin, ocaklardan çıkarıldıkları halleri ile 7 farklı salon ve açık sergileme alanından oluşan 50 bin m2’lik fuarda yer alacağını belirterek, “Fuar kapsamında birbirinden değerli taşlar ilk kez görücüye çıkıyor. Fuarımızın ülkemizin ihracatına katkı sağlaması en büyük hedefimiz. Bu önemli etkinlikte yurt içi ve yurt dışındaki firmalar birbirleri ile iş birliği yapacaklar. Fuarın son gününe kadar yoğun bir katılım bekliyoruz” dedi.

MADSİAD İdare Konseyi Lideri Erol Efendioğlu,Bursa 6. Memleketler arası Blok Mermer Fuarı’na 2.000 tır ile 2200 adet blok mermerin geldiğini tabir ederek, “Bu mermerlerin piyasa değeri yaklaşık 8 ile 10 milyon dolar değerinde. Böylesine büyük bir ticaret hacmi, döviz anlamında da ülkemize büyük katkılar sağlayacaktır” diye konuştu. Ege Maden İhracatçıları Birliği İdare Konseyi Üyesi İbrahim Alimoğlu, mermer dalının katma bedelinin hayli yüksek olduğunu tabir ederek, Blok Mermer Fuarı’nın kesimin gelişimine büyük katkılar sağlayacağına dikkat çekti.

Türkiye İhracatçılar Meclisli (TİM) Maden Dal Şurası Lideri ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) İdare Şurası Lideri Rüstem Çetinkaya ise doğal taş bölümünün kalbinin Bursa’da attığını kaydederek, fuar kapsamında dünyanın birçok noktasından iş beşerinin üretici firmayla buluşacağına vurgu yaptı. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) İdare Heyeti Lideri İbrahim Burkay da fuarın tüm dünyada çok kıymetli bir pozisyonda bulunduğunu söyleyerek, ülkemizin gerçek manada bir mermer ülkesi olduğuna dikkat çekti. Burkay, fuarın blok mermer kesiminin gelişmesi noktasında büyük bir açığı kapatacağını söz etti.

Fuar, dört gün boyunca 10.00-18.30 ortası ziyaret edilebilecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu