Ekonomi

Senato paneli teknoloji şirketlerini yaptırımlara uymaya çağırıyor

Önde gelen bir ABD Senatosu komitesi, Hazine Bakanlığı’ndan büyük teknoloji şirketlerinin Amerikan yaptırımlarına uymasını sağlama çabalarını hızlandırmasını istedi. Senato İstihbarat Komitesi Lideri Senatör Mark Warner, Pazartesi günü Hazine Bakanı Janet Yellen’a yazdığı bir mektupta endişelerini dile getirerek, bakanlığın uyumluluğu sağlamak için dijital reklam pazarı üzerindeki denetimini iyileştirmesi gerektiğini söyledi.

Warner, Google’ın ana şirketi Alphabet (NASDAQ: Google) Inc. ve Facebook’un sahibi Meta Platforms Inc. (NASDAQ: META ). gibi teknoloji devlerinin, Rusya ve İran gibi düşman ülkelerle güçlü bağlantıları olan kuruluşlara reklam teknolojisi hizmetleri sağlayarak ABD yaptırımlarını ihlal ediyor göründüğünü vurguladı. Bu iddialar, Google’ın yaptırım uygulanan Rus ve İran şirketlerine reklam sunduğunu ve Facebook’un Rus yanlısı işadamı Ilan Shor tarafından Moldova seçimlerini olumsuz etkileyebilecek faaliyetler için kullanıldığını gösteren 2023 sonlarına ait medya ve kamu raporlarına dayanıyor.

Senatörün mektubu, özellikle ABD de dahil olmak üzere dünya çapında çok sayıda seçimin yapılacağı bir yılda, bu konunun kritik niteliğine dikkat çekiyor. Warner’a göre yaptırımlara uyumun sağlanması, bu demokratik süreçlerin bütünlüğünün korunması açısından hayati önem taşıyor.

Son raporlara göre, söz konusu şirketler Alphabet ve Meta, tartışmalara yanıt olarak herhangi bir yorumda bulunmadı. Hazine Bakanlığı ayrıca senatörün mektubuna veya komitenin endişelerine yanıt olarak atabileceği herhangi bir spesifik adım hakkında kamuya açık bir yorumda bulunmadı. Daha yakın uyum çabası, teknoloji şirketlerinin uluslararası politika ve güvenlikteki rolünün giderek daha fazla incelendiği bir zamanda ortaya çıkıyor.

InvestingPro İçgörüleri

Senato, Alphabet Inc. Yatırımcılar ve paydaşlar, bir şirketin ABD yaptırımlarına uyumunu incelerken şirketin mali sağlığını ve piyasa konumunu göz önünde bulundurabilir. InvestingPro’nun gerçek zamanlı verilerine göre Alphabet’in piyasa değeri 1.920,0 milyar ABD dolarıdır ve bu da pazardaki önemli varlığını yansıtmaktadır. 2023’ün üçüncü çeyreği itibarıyla son on iki ay için 29,55’lik F/K oranı ve 26,99’luk biraz daha düşük düzeltilmiş F/K oranı ile şirket, kısa vadeli kazanç büyümesine göre primli işlem görüyor. Bu, piyasanın güçlü bir değerlemesini gösteren 7,07’lik yüksek Fiyat/Kitap katsayısıyla vurgulanıyor.

InvestingPro Tips, Alphabet’in İnteraktif Medya ve Hizmetler sektöründe lider bir oyuncu olduğunu ve Ocak 2024 sonu itibarıyla %53,15’lik fiyat toplam getirisi ile geçen yıl yüksek bir getiri elde ettiğini ortaya koyuyor. Şirket aynı zamanda güçlü bir likiditeye sahip. Kısa vadeli borçları aşan likit varlıklar ve faiz ödemelerini yeterli düzeyde karşılayan nakit akışları.

Daha derin bir analizle ilgilenen okuyucular için InvestingPro ek bilgiler sunmaktadır. Hissenin aşırı alım bölgesinde olduğuna ve şirketin düşük fiyat oynaklığına ilişkin göstergeler de dahil olmak üzere 16’dan fazla InvestingPro Alphabet İpucu var. Bu ölçümler ve ipuçları, Alphabet’in mali durumu ve piyasa performansı hakkında daha kapsamlı bir anlayış sağlayabilir.

Bu bilgilerden yararlanmak isteyen yatırımcılar InvestingPro aboneliklerinde %50’ye varan indirimle yılbaşına özel indirimden yararlanabilirler. 2 yıllık InvestingPro+ aboneliğinde ek %10 indirim almak için SFY24kupon kodu veya 1 yıllık abonelik için SFY241Kupon kodunu kullanın.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu