Haber

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bu nasıl siyasetçi” dediği ABD Dışişleri Bakanı Blinken Türkiye’ye geliyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin görüşmelerde bulunmak üzere Ürdün’de bulunan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in, Türkiye Ayrıca ziyaret edeceğini de duyurdu. Sözcü Miller, Bakan Blinken’in Orta Doğu gezisi kapsamında 6 Kasım Pazartesi günü Ankara’da temaslarda bulunacak. Türkiyeyanına geleceğini ifade etti.

GAZZE KRİZİ VE İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİ KONUŞULACAK

Blinken’in Türkiye ziyaretinin gündeminde iki önemli konu var. Bunlardan ilki Gazze krizi, ikincisi ise İsveç’in NATO’ya üyelik başvurusu olacak.

“BİR YAHUDİ OLARAK SİZE SİZE SESLENİYORUM”

Öte yandan Blinken ekim ayında İsrail’e bir ziyaret gerçekleştirdi. Blinken’in ziyaret sırasında yaptığı açıklamalar tepkilere neden oldu. Blinken o dönemde şöyle demişti: “Sadece ABD Dışişleri Bakanı olarak değil, aynı zamanda bir Yahudi olarak da karşınızdayım. Büyükbabam Maurice Blinken, Rusya’daki pogromlardan kaçtı. Üvey babam Samuel Pisar ise toplama kamplarından kaçtı. Hamas’ın katliamları İsrailli Yahudiler üzerinde, hatta dünyanın her yerindeki Yahudiler üzerinde büyük bir etki yarattı.” “Kişisel düzeyde bunun taşıdığı üzücü sonuçları anlıyorum. Kendinizi savunacak kadar güçlü olabilirsiniz. Ancak ABD var olduğu sürece buna asla mecbur kalmayacaksınız. Biz her zaman yanınızda olacağız” dedi.

“BU NASIL BİR YAKLAŞIM?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Blinken’in İsrail’deki konuşmasına sert tepki gösterdi. Erdoğan, “Ben İsrail’e Dışişleri Bakanı olarak değil, bir Yahudi olarak yaklaşıyorum. Bu nasıl bir siyasetçidir, bu nasıl bir yaklaşımdır? Siz bunu söylediğinizde başkaları da derse ne diyeceksiniz? Aynı şey mi? Ben bölgeye Müslüman olarak mı yaklaşıyorum? Biz Yahudiler ötekiyiz. “Biz ‘bir tarafta Türkler diğer tarafta, şu, bu’ demiyoruz. Karşınızdakine insan olarak yaklaşacaksınız. O çocukların durumunu görmüyor musun? O şehit çocukların durumunu görmüyor musun? Annelerinin, babalarının hâlâ ne yaptığını görmüyor musun?” ifadelerini kullandı.

haber-hacilar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu