Ekonomi

Tahvil kralından karamsar tahmin

Global piyasalarda ‘tahvil kralı’ olarak bilinen DoubleLine Capital LP CIO’su Jeffrey Gundlach, ABD ekonomisinin birkaç ay içinde resesyona girebileceğini düşünüyor.

CNBC’ye konuşan Gundlach, Fed’in bu yıl “birkaç kez” faiz artırımlarının ve faiz indirimlerinin sonuna gelmiş olabileceğini tahmin etti.

Gundlach, Fed’in ABD 2 yıllık tahvil getirisi “tekrar yükselene” kadar faiz artırmasını beklemediğini söyledi, ancak ne kadarlık bir artıştan bahsettiğini detaylandırmadı.

ABD 2 yıllık tahvil faizi dün 23 baz puan artmasına rağmen ay başından bu yana 100 baz puana yakın geriledi. Ünlü yatırımcı, Fed’in Mayıs ayında yapacağı faiz artışının büyük likidite daralmasına ve bankacılık sisteminde daha fazla soruna yol açacağı uyarısında bulundu.

Goldman resesyon tahminini yükseltti

Goldman Sachs ise ABD ekonomisinin önümüzdeki 12 ayda resesyona gireceği beklentisini yüzde 25’ten yüzde 35’e yükseltti.

Ancak Goldman ekonomistlerinin temel senaryosu, ABD ekonomisindeki daralmanın Fed’in agresif faiz indirimlerini tetikleyecek kadar büyük olmayacağı yönünde.

Tüm bunların ortasında, JPMorgan Varlık Yönetimi Stratejisti Lisa Coleman, ABD ekonomisi resesyona girerse yüksek getirili tahvillerin cazip olacağını söyledi. Ekonominin durgunluktan çıkmasıyla güçlü bir performans gösterecek şubelerden ucuz tahvil almayı düşünen Coleman, metal, madencilik ve otomotiv sektörlerinde çöp seviyesindeki bonoları peşinen toplamayı düşünebileceğini belirtti.

arapgirhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu