Ekonomi

Van’da açık oto pazarında ramazan sessizliği

Van’ın merkez Tuşba ilçesindeki 2. el açık otomobil pazarı ramazan ayında beklenen hareketliliği göstermedi.

Bayilerden sıfır araç temini zorlaşırken, alıcılar ikinci el araca yönlendirilirken, ikinci el araç talebi fiyatları artırmaya devam ediyor. Tuşba ilçesindeki ikinci el açık otomobil pazarında araç pazarındaki yüksek fiyatlar hem alıcıyı hem de satıcıyı zor durumda bıraktı. Cumartesi günü açık olan 2. el otomobil pazarında alt modellerin fiyatları dikkat çekiyor. Ramazan ayı boyunca üst model araç fiyatlarında artış olmazken alt model araç fiyatlarında artış yaşanıyor. Piyasada araç almak isteyen alıcılar, ‘serbest piyasa’ adı altında herkesin maliyetinin çok üzerinde fiyatlar belirlediklerini söylüyor.

“İnternet fiyatları piyasanın altında”

Konuyla ilgili konuşan Hüsnü Çınar isimli araç satıcısı, Türkiye’de ikinci el araç fiyatlarında artış yaşandığını belirtti. Sıfır araç olmayınca 2. el arabalarda fiyatların arttığına değinen Çınar, “2. el araba piyasasındaki fiyatlara ve internet fiyatlarına bakıyorum. İnternet fiyatları piyasaya göre daha düşük. Ben yaparım. Bunun sebebi nedir anlayamadım.Bugün aracını alan kişi aynı fiyata o aracı alamıyor.50 bin daha yazarak satmaya çalışıyor. Bu da piyasayı olumsuz etkiliyor. Birkaç yıl önce 25 bin lira olan araç fiyatı bugün 180-200 bin liraya çıktı” dedi.

Özellikle düşük model araçlarda fiyat artışının devam ettiğini söyleyen alıcılar, herkesin keyfi olarak fiyat artışı yaptığını kaydetti. – KAMYONET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu