Haber

Zekeriya Yapıcıoğlu: “Gün, dostluk, kardeşlik elini uzatma günüdür”

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerden etkilenen Malatya’yı ziyaret eden (HÜDAPAR) Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, “Gün, dostluk ve kardeşlik elini uzatma günüdür.”

HÜDAPAR Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerden etkilenen Malatya’yı ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Doğanşehir ilçesine yaptığı ziyaretlerin ardından kent merkezinde incelemelerde bulunan Yapıcıoğlu, daha sonra AFAD Uyum Merkezi’ni ziyaret ederek Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile bir süre görüştü. Görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulunan Yapıcıoğlu ve Gürkan, birlik ve beraberliğe vurgu yaptı.

“Bu depremler ulusal bir felakettir”

Malatya’daki son durumla ilgili açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “6 Şubat’ta iki sarsıntıyla sarsıldık. Yüz bin kilometrekarelik alanda ve 11 ilimizde feci sancılar yaşıyoruz. Of Tabii bu acılara sahip çıkılması gerekiyor, bu bir milli afet, bu afet bitti ama “Birlik ve beraberlik içinde bir araya gelebiliriz. Cumhurbaşkanımız, bakanlarımız, siyasi parti genel başkanlarımız ve STK’larımız yoğun bir şekilde deprem bölgelerine ihtiyaç duyulan yardımları gönderdiler.” dedi.

“18 ayrı noktada konteyner kentler kurulacak”

Malatya’da açıkta vatandaş bulunmadığını belirten Gürkan, “Bugün itibariyle Malatya’da hayatını kaybedenlerin sayısı bin 390 civarında. Enkaz altında kalan vatandaşımız kalmadı. Açıkta kalan vatandaşlarımız. belediyelerimizin hem resmi kurumlarına hem de sosyal tesislerine yerleştirildi. Çadır kentlerin yanı sıra 18 farklı vatandaşımız var. Bu noktada konteyner kentlerin oluşturulması için çalışmalara başlandı” dedi.

“Milletimiz başarılı bir imtihandan geçti.”

HÜDAPAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, depremin ardından milli birlik beraberlik olduğunu vurgulayarak, “Felaketin boyutları gerçekten çok büyük, 11 ili önemli ölçüde etkileyen büyük çaplı bir afetten bahsediyoruz. onbinlerce harabe veya acilen yok edilmesi gereken kısım olduğu tahmin ediliyor.Bu kadar büyük çapta hasara yol açan bir afeti, merkezi hükümet ve yerel yönetimlerin çabalarıyla toparlamak mümkün olmayacak. kuruluşlara da önemli görevler düşmektedir.Millet olarak her zaman bir arada olmak, bu felaketin enkazını kaldırmak, hayatın bir an önce normale dönmesi, etkilenen vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması.Milletimiz bu konuda başarılı bir sınav vermiştir.” söz konusu

“Gün, dostluk, kardeşlik elini uzatma günüdür”

Başkan yardımcılarıyla birlikte oluşturdukları 12 ekiple deprem bölgelerinde sahada olduklarını belirten Yapıcıoğlu, “Bugün şu veya bu siyasi partinin tüm farklılıklarının giderilmesi gerekiyor. Bugün, yaraları birlikte sarma günüdür. Bugün birbirimize yardımlaşma, dostluk ve kardeşlik günü.Bizler de bu anlamda sarsıldık.Bölgede elimizden gelen gayreti ortaya koymak ve depremden etkilenen vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için tüm bölgeyi dolaşıyoruz. .” dedi. – MALATYA

habermengen.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu