Ekonomi

ABD Vadeli İşlemleri Beklenmedik ÜFE Artışının Ardından Düştü

ABD hisse senedi endeks vadeli işlemleri, Çalışma Bakanlığı’nın üretici fiyatlarında beklentilerin üzerinde bir artışa işaret eden raporunun açıklanmasının ardından bugün erken saatlerdeki kazançlarını azalttı. Şubat ayı Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) aylık bazda %0,6 artış göstererek ekonomistlerin beklediği %0,3’lük artışı aştı. Yıllık bazda ise ÜFE %1.6 ile %1.1 olarak tahmin edilen artışın da üzerinde bir artış gösterdi.

Üretici fiyatlarındaki bu beklenmedik artış, yakın gelecekte Federal Rezerv’in olası bir faiz indirimine gideceğini uman yatırımcılar arasındaki iyimserliği zayıflattı. Beklenenden daha yüksek çıkan ÜFE, Fed’in para politikası kararlarını etkileyebilecek kalıcı enflasyonist baskıların göstergesidir.

Ayrı bir ekonomik güncellemede, Ticaret Bakanlığı ABD perakende satışlarının Şubat ayında aylık bazda %0,6 artış gösterdiğini bildirdi. Bu rakam, tahmin edilen %0,8’lik artışın biraz altında kalmıştır.

Bu ekonomik raporların ortasında, işsizlik başvuruları daha olumlu bir görünüm sağladı. İşsizlik maaşı başvurusunda bulunan Amerikalıların sayısı 9 Mart’ta sona eren hafta için 209,000 olarak bildirildi. Bu rakam, ekonomistler tarafından öngörülen 218.000 başvurudan daha düşük olup işgücü piyasasında esnekliğe işaret etmektedir.

Bu karışık ekonomik sinyallerin etkisi bu sabah vadeli işlem piyasalarındaki hareketlerde açıkça görüldü. Sabah 8:31’de Dow e-minis 108 puan ya da %0,28 artışla işlem görüyordu. S&P 500 e-minis 9,75 puan ya da %0,19 artarken Nasdaq 100 e-minis 43,75 puan ya da %0,24 değer kazandı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu