Ekonomi

UiPath hisse senedi PT’si Needham’da ‘etkileyici 4Ç sonuçları’ üzerine 30$’a yükseltildi

Perşembe günü, UiPath Inc. (NYSE:PATH), Needham’ın hisse senetlerinde Satın Al notunu korurken 25 $ ‘dan 30 $’ lık yeni bir fiyat hedefi belirlemesiyle hisse senedi görünümünde bir artış yaşadı. Bu ayarlama, UiPath’in anlaşma akışındaki artış ve güçlü platform satışlarına atfedilen beklentileri aşan dördüncü çeyrek kazançlarını açıklamasının ardından geldi.

Şirketin SAP, Google, Microsoft ve Deloitte gibi büyük teknoloji firmalarıyla kurduğu stratejik ittifaklar anlaşma akışının artmasında etkili oldu. Ayrıca UiPath, önümüzdeki beş yıl içinde 95 milyon dolar değerinde olabilecek bir sözleşmeyi güvence altına alarak Federal Hükümet içindeki fırsatlardan yararlanmaya başladı. Bu anlaşma, hükümet sektörüyle potansiyel olarak daha büyük bir ilişkinin sadece başlangıcı olarak görülüyor.

UiPath’in Bulut hizmetleri de ilgi çekmeye başladı ve şu anda Yıllık Yinelenen Gelir (ARR) olarak 650 milyon dolar rapor ediyor. Şirketin başarılı çeyreği, ilk kez GAAP karlılığına ulaşmasıyla daha da vurgulandı. Bu dönüm noktası, 2025 mali yılının ikinci yarısından itibaren sürekli yıllık kârlılık potansiyelini göstermesi açısından önemlidir.

Şirketin 2025 mali yılına ilişkin ileriye dönük beklentileri analistlerin beklentilerini aşmıştır. Artan ARR’de hafif bir yeniden hızlanmaya işaret ediyor ve bu da büyüme oranı artı kâr marjının en az %40’a eşit olduğu dengeli bir 40 tipi yıl kuralına ulaşmanın UiPath için ulaşılabilir olduğunu gösteriyor.

InvestingPro İçgörüleri

Olumlu bir kazanç raporunun ve Needham’ın hisse senedi görünümünde bir artışın hemen ardından, UiPath Inc. (NYSE:PATH) InvestingPro verilerinde birkaç umut verici gösterge gösteriyor. Piyasa değeri 13,83 milyar dolar olan UiPath, 2024’ün 4. çeyreği itibarıyla son on iki ay için %85,02’lik etkileyici brüt kâr marjıyla öne çıkıyor. Bu yüksek marj, şirketin etkin maliyet yönetiminin ve kendi pazar segmentindeki güçlü fiyatlandırma gücünün altını çiziyor.

Buna ek olarak, UiPath’in gelir büyümesi, 2024’ün 4. çeyreğinde %31,34’lük bir çeyreklik artışla güçlü kalmaya devam ediyor ve şirketin genişleyen işini ve son Federal Hükümet sözleşmesi gibi yeni fırsatlardan yararlanma yeteneğini yansıtıyor.

Son on iki ayda -91,48 F/K oranı ile kârlı olmamasına rağmen, şirketin gidişatı kârlılığa doğru bir kayma olduğunu gösteriyor. Bu durum, analistlerin şirketin bu yıl kârlı olacağını öngördüğünü belirten bir InvestingPro İpucu ile destekleniyor. Ayrıca, %70,13’lük etkileyici bir yıllık fiyat toplam getirisi, şirketin geleceğine yönelik güçlü yatırımcı güvenine işaret ediyor.

InvestingPro İpuçları ayrıca UiPath’in bilançosunda borçtan daha fazla nakit bulundurduğunu, bunun da finansal istikrarın güçlü bir göstergesi olduğunu ve şirkete gelecekteki yatırımlar veya ekonomik gerilemeleri atlatmak için esneklik sağladığını vurguluyor.

UiPath’in finansal sağlığını ve gelecek beklentilerini daha derinlemesine incelemek isteyenler için InvestingPro’da ek bilgiler mevcut. InvestingPro ‘nun 11 İpucundan oluşan kapsamlı bir listesiyle yatırımcılar şirketin durumu hakkında daha ayrıntılı bir anlayış kazanabilirler. Bu bilgilere ve daha fazlasına erişmek için okuyucular INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak https://www.investing.com/pro/PATH adresinden yıllık veya iki yıllık Pro ve Pro+ aboneliklerinde ek %10 indirim alabilirler.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu