Haber

İngiltere, Sudan’daki 1888 vatandaşını tahliye etti

İngiltere, 25 Nisan’dan bu yana bin 888 Sudan vatandaşını ülkeden sınır dışı etti.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, son tahliye uçağının Wadi Saeedna hava üssünden havalandığı açıklandı.

Tahliye operasyonunun bir batılı ülke tarafından gerçekleştirilen en büyük ve en uzun süreli operasyon olduğuna dikkat çekilerek, 25 Nisan itibarıyla 21 seferin yapıldığı paylaşıldı.

Toplam 1888 kişinin tahliye edildiği belirtilen açıklamada, Sudan’ın Kızıldeniz kıyısındaki kenti Port Sudan ve çevre ülkelere giden vatandaşlara konsolosluk hizmeti verilmesine odaklanılacağı kaydedildi.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Dışişleri Bakanı James Cleverly, “Uzun süreli ateşkesi sağlamak ve akan kanı durdurmak için diplomatik araçları kullanmaya devam edeceğiz. istikrarlı sivil yönetime geçmek için.” sözlerini kullandı.

Çatışmanın 10. gününde ilk tahliyeyi yapmıştı.

İngiltere, 23 Nisan’da Sudan’daki diplomatları ve ailelerini tahliye etmişti ancak ülkedeki İngiliz sivil siviller, tahliyeyle ilgili herhangi bir bilgi almadıklarını belirterek duruma tepki gösterdi.

İngiltere’nin birçok ülke vatandaşını tahliye ederken vatandaşlarını “Evden çıkmayın, haber bekleyin” uyarısında bulunduğunu kaydeden İngiliz vatandaşları, diğer ülkelerin sağladığı tahliye imkanlarını bu nedenle reddettiklerini belirtti.

Sudan’da İngiliz pasaportuna sahip yaklaşık 4 bin kişinin bulunduğu iddia edilirken, İngiltere ilk tahliye uçuşunu çatışmanın 10. gününde gerçekleştirmişti.

Önceliği çocuklu ailelerle hasta ve yaşlılara verilen ilk tahliye uçağı, Sudan’ın başkenti Hartum’un kuzeyindeki Wadi Saeedna hava üssünden havalandı.

haber-merzifon.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu