Ekonomi

New York Borsası güne yükselişle başladı

New York Borsası, ABD’de tahvil piyasalarında satış baskısının görece hafiflemesi ve şirket bilançolarının piyasaların odağı haline gelmesiyle güne yükselişle başladı.

Açılışta Dow Jones endeksi yüzde 0,47 artışla 33.089,64 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,44 artışla 4.235,79 puana, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,51 artışla 13.084,99 puana yükseldi.

ABD’de kötüleşen bilanço dönemi piyasaların odağında yer alırken, yeni günün açılışıyla birlikte borsalarda olumlu bir seyir gözlendi.

Ülkede şirketlerin mali sonuçları yakından takip edilirken, piyasalar açılmadan önce bilançolarını açıklayan şirketler arasında ABD’li otomobil üreticisi General Motors (GM), Amerikalı içecek devi Coca Cola ve General Electric (GE) gibi şirketler de yer aldı.

GM hisseleri, Birleşik Otomotiv İşçileri’nin (UAW) devam eden grevinin artan maliyetleri ve beklenenden daha iyi üçüncü çeyrek mali performansına rağmen grevin neden olduğu belirsizlik nedeniyle şirketin tüm yıl beklentilerini geri çekmesinin ardından yüzde 0,10 düştü. sonuçlar.

Coca-Cola’nın hisseleri, şirketin gelir ve kârının beklentileri aşmasının ardından yüzde 2’den fazla arttı. GE’nin mali sonuçlarının beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından şirketin hisseleri yüzde 5’e yakın değer kazandı.

Analistler, piyasaların kapanmasının ardından bilançolarını açıklayacak olan ABD’li teknoloji devleri Microsoft ve Google’ın ana şirketi Alphabet’in mali sonuçlarının takip edileceğini belirtti.

Ek olarak, kripto para borsası Coinbase’in hisseleri, Bitcoin’in Nisan 2022’den bu yana ilk kez 35.000 dolara yükselmesinin ardından, ilk Bitcoin spot ETF’sinin Amerika Birleşik Devletleri’nde onaylanacağı yönündeki spekülasyonlar nedeniyle yaklaşık yüzde 13 arttı.

Tahvil piyasaları yakından takip edilmeye devam edilirken, dün 16 yılın en yüksek seviyesinden gerileyen tahvil faizleri piyasalarda sınırlı bir rahatlama sağlarken, jeopolitik riskler borsalar üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Dün yüzde 5’in üzerinde seyreden ABD 10 yıllık tahvil faizi bugün yüzde 4,88’de kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu