Haber

TİP, Yargıtay’ın Can Atalay kararına tepki gösterdi

Türkiye Personel Partisi (TİP), Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin cezaevindeki TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkındaki kararına ilişkin; “Bu karar, Anayasa Mahkemesini lağvetmek, Anayasa sistemini ortadan kaldırmak, Yargıtay’dan açık darbeye kalkışmak demektir! Yargıtay’ın darbe girişimine karşı tek bir adım bile geri atmayacağız. Hiçbir karar Anayasa Mahkemesi’nin iradesinin üstünde olamaz. Millet, hukuk ve Anayasa” dedi. .

Yargıtay 3. Ceza Dairesi bugün Anayasa Mahkemesi’nin TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkındaki “seçilme hakkı” ile “kişi hürriyeti ve güvenliği” haklarının ihlal edildiğine ilişkin kararına uyulmaması gerektiğine karar verdi. Daire, ihlal kararına oy veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında “yargı aktivistliği” suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu. Daire, Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin kararı da TBMM Başkanlığı’na gönderdi.

TİP, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin kararına tepki gösterdi. TİP’in X (Twitter) hesabından bu akşam yapılan açıklama şöyle:

“Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Milletvekilimiz Can Atalay hakkında verdiği kararla Anayasa’yı ihlal etmiş, anayasal düzeni ortadan kaldırma anlamına gelen darbe girişiminde bulunmuştur! Bu kararın hukuki açıdan değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu karar Anayasa Mahkemesi’ni ortadan kaldırmayı, Anayasa düzenini ortadan kaldırmayı hedeflediklerini belirterek, “Yargıtay’a açık darbe girişimi demektir! Yargıtay’ın darbe girişimine karşı tek bir adım bile atmayacağız. Hiçbir karar millet iradesinin, hukukun ve Anayasanın üstünde olamaz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu