Haber

Xi: Çin, Tunus’un Kalkınma Yolunu Destekliyor ve Dış Müdahalelere Karşı Çıkıyor

RİYAD, 9 Aralık (Xinhua) — Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Cuma günü yaptığı açıklamada, ülkesinin Tunus’u kendi ulusal koşullarına uygun bir kalkınma yolu izleme konusunda kararlılıkla desteklediğini ve Tunus’un içişlerine yabancı müdahaleye karşı çıktığını söyledi.

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da Tunus Devlet Başkanı Kays Said ile yaptığı görüşmede Xi, Çin’in Tunus’un ulusal istikrarını ve kalkınmasını koruma bilgeliğine ve yeteneğine sahip olduğuna inandığını söyledi.

Çin Devlet Başkanı görüşmede, son yıllarda yaşanan zorluklara rağmen iki ülke arasındaki uygulamalı iş birliğinin yükselişte olduğunu söyledi.

Xi, Kovid-19 pandemisinin olumsuz etkilerini atlatan Çin tarafının Tunus’ta bir dizi sağlık, sağlık ve güvenlik hizmeti vereceğini söyledi. Sporve insan kaynakları eğitim projelerinin ülkenin ekonomik ve sosyal kalkınmasına ivme kazandırdığını sözlerine ekledi.

Xi, Çin’in Tunus ile sağlık ve altyapı, yüksek ve yeni teknolojiler gibi alanlarda işbirliğini istikrarlı bir şekilde ilerletmeye, yerel ve hükümet dışı alışverişlerin yanı sıra insan kaynakları alışverişini artırmaya ve uzman Çinli işletmeleri yatırım yapmaya ve iş yapmaya teşvik etmeye kararlıdır. Tunus ve Tunus. Çin’den daha fazla pazarlanabilir ürün ve özgün ürünler almaya hazır olduğunu söyledi.

Çin’in, Tunus’un Çin ile Arap devletleri arasındaki kolektif işbirliğine verdiği yüksek değeri ve Çin ile Afrika’nın ortası arasındaki ortak işbirliğine aktif desteğini takdir ettiğini vurgulayan Xi, Çin-Arap ve Çin-Afrika işbirliğinin daha da geliştirilmesi için çaba sarf ettiğini söyledi. dostane işbirliği Ülkesinin, bağlarını pekiştirmek ve derinleştirmek için Tunus ile çalışmaya istekli olduğunu kaydetti.

Said ise Çin Komünist Partisi 20. Ulusal Kongresi’nin başarısından dolayı içten tebriklerini iletti.

Xi’nin değerli görüşlerine büyük ölçüde katıldığını kaydeden Said, mevcut uluslararası durumda hiçbir ülkenin tek başına kalkınamayacağını söyledi.

Said, dünya ülkelerinin birbirine saygı duyması, yeni bir işbirliği ve karşılıklı yarar yolu izlemesi ve bugün dünyanın karşı karşıya olduğu ortak sorunları yakın işbirliği yoluyla çözmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Çin’in her zaman uluslararası eşitlik ve adaletten yana olduğunu belirten Tunus Cumhurbaşkanı, Xi’nin önerdiği Küresel Kalkınma Girişimi’nin insani korkuların ve ilerici vizyonların somut bir örneği olduğunu ve kalkınma kapasitelerinin artırılması açısından büyük değer taşıdığını belirtti. ülkeler ve tüm ülkeler için ortak kalkınmanın sağlanması. .

Tunus ve Çin’in dostane ilişkilere ve büyük bir işbirliği potansiyeline sahip olduğunu söyleyen Said, ülkesinin Çin’in ekonomik ve sosyal kalkınmasına ve salgınla mücadele çabalarına sağladığı değerli yardımları uzun süre her zaman hatırlayacağını sözlerine ekledi.

Said, Çin’in dünyada giderek daha önemli bir rol oynayacağına inanan, artan sayıda Tunuslu gencin Çince öğrendiğini söyledi.

Said, Tunus tarafının çeşitli alanlarda iş birliğini genişletme ve derinleştirme kararlılığının yanı sıra ikili ilişkileri yeni ve daha yüksek bir düzeye taşımak için Çin ile çalışmaya hazır olduğunu belirtti.

Tunus Cumhurbaşkanı, ilk Çin-Arap Devletleri Zirvesi’nin tarihi öneme sahip olduğunu ve Tunus tarafının aktif olarak Arap-Çin ilişkilerinin daha da geliştirilmesini teşvik edeceğini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu